20Kasım

Karadeniz Dizileri ve Benim İçin Üzülme

benim-için-üzülmeYıllardır gülüp, horon oynamaktan, fıkra anlatmaktan başka birşey bilmedikleri zannedilirdi Karadenizlilerin. Öyle olmadığını sonunda Mahsun Kırmızıgül Benim İçin Üzülme adlı diziyle hatırlattı bize.

Karadeniz müzikleri tamam, kabul hareketlidir insanı yerinde oturtmaz ama, o ağır o yavaş, o derinden çalan kemençe veya tulumların ritmi daha bir başka güzeldir. Ve gerçek Karadeniz hep bu hüzünlü dizelerdedir.

Benim İçin Üzülme adlı dizi yıllar sonra Karadenizin gerçek yüzüne en yakın durabilmiş dizi gibi görünüyor şimdilik. Neredeyse özellikle, farklı bir amaca hizmet etmek için yapılmış gibi duran ve mekanlara ve kişilere hiç de uymayan zorlama içki bardakları, kadehleri haricinde diğer unsurlar yerli yerinde. Bu diziyi izleyen insanlar tamam Karadenizi bütün güzellikleri ve hüzünleriyle tanıyacaklar ama bir de içkinin, biranın sofralardan hiç eksik olmadığını düşünecek. Ne alakası var ki oysa…

Dizinin bir diğer ffarkı, dizideki tüm oyuncuların konuşmaların hakkını verebilmesi. Yerlisi de yabancısı da nasıl konuşabiliyorsa o kadarını yaptığı için konuşmalar havada kalmıyor. Karadenizle ilgili bir dizi de ilk kez bu kadar Karadenizli gibi konuşulması ayrı bir güzel.

Bu yazıyla ilgili arananlar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın