30Kasım

Kefir Nasıl Mayalanır

Kefir’in kökeni  Kafkasya bölgesine dayanıyormuş. Neden kafkasya bilmiyorum. Tabi bugün bütün dünyada yaygınlaşmış.

Kefir, beyazımtrak renkte, karnabaharı andırır şekilde ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden meydana gelmiştir. Kefir tanesinde; Torula mayaları, Saccharomyces sp., Lactococcus spp., Lactobacillus spp.,Leuconostoc spp gibi mikroorganizmalar bulunur.  Bunların faaliyeti sonucu süt asidi, etil alkol ve karbondioksit meydana gelir.  Kefir tanesi içerisinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalayarak süt asidi oluştururlar ve süt pıhtılaşır.  Mikroorganizmalardan bazıları ise karbondioksit ve etil alkol meydana getirirler.

Mayalama sonucu kefir adı verilen hafif ekşimsi, köpüklü, yoğurt kıvamında bir sıvı ortaya çıkar.  Kefir yapımında inek, koyun, keçi, manda sütleri yağlı veya yağsız olsun kullanılabilir.

Kefir,  iştahsızlık, uykusuzluk, verem ve böbrek hastalıklarında, bronşit ve astımda, ekzema dış deri yırtılmaları ve çatlaklar tedavisinde kullanılıyormuş.

Kefir Nasıl Mayalanır

Kefir mayasını bir şekilde bulmalısınız. Baharatçı veya aktarlarda bulunur. Bunun yanında internetten ulaştığınız ilgili herhangi birinden ücretsiz de alabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız kefir muhtemelen biraz sarımtrak renkte olabilir. Veya tarhanaya benzer gibi.

Bir avuç maya işinizi görür.

Bu mayayı, 1 bardak kadar süte bırakıp 1-2 gün beklettikten sonra süzeceksiniz. Sıvıyı atın gitsin. Bu şekilde aynı işlemi 3-4 defa yapıp, mayanın kıvama gelmesini sağlayacağız. Yani bildiğiniz beyaz görüntüsüne ulaşacak.

Bundan sonra mesela 1 litrelik süt alıp bir kabın içinde karıştırıp bırakın. Bir kavanoz olabilir mesela. Mümkünse ışık girmesin. (Neden bilmiyorum.)

1-2 gün bu şekilde beklesin. Sonra kabtaki mayalanan sıvıyı bir süzgeçle başka bir kaba süzerek boşaltın. Süzgeçte kalan kısmı alıp, yine başka bir sütü mayalayabilir veya daha sonra kullanmak üzere 1 bardak suyun içinde beklemek üzere saklayabilirsiniz.

Süzdüğümüz sıvı ise artık içilebilir kıvama gelmiş bildiğimiz kefirdir.

Not:Bu mayalama yöntemi “henüz” denenmemiştir.

Bu yazıyla ilgili arananlar:

 Yazının Etiketleri  
    • ahmet idris
    • 12 Nisan 2011

    kefir mayalaması hakkında geniş bilgi alabilirsiniz. Fitoterapist eczacı ahmet idris ulutaş.5379353475.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın