02Kasım

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Dilerseniz bu yazıyı okumadan önce Finansbank’la yaşadığım problemleri ve sonrasında gelişen olayları özetleyen Finansbank şikayet yazısını okuyun.

Konut Kredisi nasıl alınır yazımızda kredi için bankaya başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğim.

En uygun konut kredisi hangi bankada?

Şu sıralar ev alma hayali kuranların en büyük problemi bu. Gerek yeni ev almayı düşünenler, gerekse de daha önceden yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullananlar için şu sıralar esaslı bir hesap yapma zamanı. Kredilerin daha da aşağı ineceği beklentisi mevcut şu sıralar. Ancak değişen ulusal ve küresel şartlar dikkate alındığında belki de biraz acele edilmeli.

Peki nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle “en düşük faiz oranlı kredi en ucuz kredidir” mantığı yanlış. Bu düşünceden kurtulup en düşük faiz oranlı bankayı aramaktan vazgeçin.

Bankaları ayırmadan hepsine uğrayın. Ve aynı şartlarda aldığınız kredi karşılığında ödeyeceğiniz masrafların toplamının ne kadar olduğuna bakın.

Her şeyi bir kenara mutlaka yazın. Yani bankaların şartlarını, masraflarını, masraf kalemlerini, prosedürlerini vs. hepsini yazarak karşılaştırın.

Masraflara nelerin dahil olduğunu inceleyin. Gereksiz sigortaları bazıları zorunlu olmadıkları halde -mecbursunuz- diyerek müşteriye zorla yaptırmalarına göz yummayın. Bunları yapacaksanız da tepkinizi yüksek sesle ortaya koyun. Yani savaşarak mağlup olun en azından.

Diğer önemli bir konu, ödeyebileceğiniz taksit miktarını iyi hesap edin. Her zaman için de bir yedek miktarı yana ayırın. Yani evdeki hesap hiçbir zaman çarşıya uymaz. Kağıt üzerinde aylık gelir gider dengeniz olumlu görünse de uygulamada birçok hesapta olmayan masraf çıkacaktır. Bu tip masraflar için mutlaka bir yedeğiniz olsun.

Buna göre aylık ödeyebileceğiniz miktarı netleştirip vade sayınızı buna göre belirleyin. Asla ödeyebileceğinizin üstünde bir taksit tutarına imza atmayın.

Son olarak orta vadede gelir durumunuz değişmeyecekse, bunu göz önüne alarak, seçtiğiniz vade boyunca ödeyeceğiniz taksitlerin toplamında aldığınız evin size toplamda ne kadara mal olduğuna bakın. Toplam tutar sizce mantıklıysa kararınızı artık verin.

10 defa hesap yapıp 1 defa karar verin ki, sonrasında pişman olmayın.

Bu yazıyla ilgili arananlar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Son cümlenizi beğendim. İyi hesap yapmk gerekiyor.
    2 kefil birden istediler. bu kadar da olmaz ki.Reklamlarda şöyle kolay, böyle kolay deyip insanlaraı yanıltıyorlar.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın