21Temmuz

Kredi Kartı Pos Cihazı Hata Mesajları

pos-cihazi-hatalariBir işyeri sahibiyseniz veya bir kasa başında oturuyorsanız mutlaka pos cihazı kullanıyorsunuzdur. Problem olmadığında yüzyılın icadı olan bu pos cihazları sorun çıktığında dilinden anlamadığımız Fransız’a dönerler.

Aynı şey benim de başıma geldi de arayıp tarayıp aşağıdaki açıklamalara ulaştım. Ortalıkta çoğunlukla açıklaması bulunmayan özet bilgiler mevcuttu. Ancak açıklamalı hata kodları gerçekten faydalı.

0 (Kodun Boş Dönmesi) Onay
Kart onay almıştır. Onaylanan işlemlerin tutarları hesabınıza geçecektir.

01 Bankasından provizyon alınız.
Kart sahibi banka tarafından onay verilmemiştir. Üye işyeri firma, bankasının provizyon servisini arayarak telefonla provizyon alabilir. Bu hatanın sebebi bankalar arası bilgi ağlarında meydana gelen bir hata veya kartın mail order sistemine kapalı olması olabilir.
Müşterinizden başka bir bankaya ait kredi kartı ile tekrar denemesini isteyebilir veya provizyon servisimini arayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

03 Unknown Response Code
Taksit parametresinin hatalı olduğunu belirtir.
Ödeme sayfalarınızda yer alan taksit parametrelerini kontrol etmeniz, taksit anlaşmanızı kontrol edip anlaşmada yer alan taksit sayınıza göre ödeme sayfalarınızı güncellemeniz gereklidir. Şube ile taksit anlaşmanız yoksa bu parametreyi göndermemeniz gerekir.

04 Pick up Card
Kullanılan karta el konması gerektiğini belirtir.
Müşterinizden başka bir kredi kartı ile tekrar denemesini isteyebilirsiniz Eğer ard arda aynı mesajı alan siparişler veya müşterileriniz varsa bunları bankamız Fraud birimine Şüpheli Sipariş Bildirim Formu aracılığıyla haber vermenizi rica ederiz.

05 İşlem Onaylanmadı
Kart sahibi banka tarafından onay verilmemiştir. Bazı bankalar internet üzerinden gerçekleşen işlemleri sınırlamaktadırlar. Bu sınırlamalar “günde 1 işlem” veya “en fazla 200 milyon” şeklinde olabilir.Müşterinizden başka bir bankaya ait kredi kartı ile tekrar denemesini isteyebilir veya provizyon servisimini arayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

10 Ayrılmış (Reserved)
Pos’un işlemi yapmaya yetkisi olmadığı için işlem reddedilmiştir.
Müşterinizden başka bir kredi kartı ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

12 Red geçersiz işlem
Güvenlik Kodu hatalı veya kart sahibi banka tarafından işlem reddedilmiş ve sebep belirtilmemiştir. Karşı banka sistemleri kapalı veya cevap veremiyor olabilir.
Müşterinizden kartını kontrol ederek tekrar denemesini veya yeni bir kart ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

30 Mesaj format hatalı
Çoğunlukla MasterCard işlemlerinde karşılaşılabilen bir mesajdır. Bu cevap 01, 51, 54 mesajları yerine de alınabilir. Bankalar arasındaki mesajlaşma sırasında dönen mesajın tam olarak anlaşılamamasından kaynaklanır.Müşterinizden kartını kontrol ederek tekrar denemesini veya yeni bir kart ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

36 Error
Kart, sahibi banka kara listesi tarafından çalıntı veya kayıp gerekçesiyle reddedilmiştir.
Müşterinizden yeni bir kart numarası ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

41 Kayıp calıntı kart
Kart, sahibi banka tarafından çalıntı veya kayıp olarak belirlenmiştir. Bu karttan tahsilat yapılması mümkün değildir.Müşterinizden yeni bir kart numarası ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

51 Hesap müsait degil
Kart sahibi banka tarafından, hesap bakiyesi müsait olmadığı için onay verilmemiştir.
Müşterinizden başka bir kart ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

54 Vadesi dolmuş kart
Kart sahibi banka tarafından onay verilmemiştir. Kartın son kullanım tarihinin, dolmuş veya hatalı olduğunu gösterir. Fraudları azaltıcı bir önlem olarak bu bilginin müşteriye verilmemesi gerekir.Müşterinizden kartını kontrol ederek tekrar denemesini veya yeni bir kart ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

57 Kart sahibi bu işlemi yapamaz
Kart sahibi banka tarafından onay verilmemiştir. Kredi kartı mail order sistemine kapalı veya geçmiş borçları sebebiyle blokeli olabilir.Müşterinizden başka bir kredi kartı ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

61 Limit aşılıyor
Kart sahibi banka tarafından, alınmak istenen provizyon kredi kartı limitini geçtiği için onay verilmemiştir.Müşterinizden başka bir kredi kartı ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

62 Kısıtlı kart/sadece kendi ülkesinde gecerli
Kart sahibi banka tarafından, kart sadece kendi ülkesinde geçerli olduğu için onay verilmemiştir. Bazı bankaların kartlarında 51, 54, 57, 61 mesajları yerine de alınabilir.
Müşterinizden başka bir kredi kartı ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

77 POS bu işlemi yapamaz
Pos’un işlemi yapmaya yetkisi olmadığı için işlem reddedilmiştir. Kart yabancı kart ise (212) 630 17 30 numaralı telefonumuzdan pos’unuzun yabancı kartlara açık veya kapalı olduğunu kontrol ediniz.Müşterinizden başka bir kredi kartı ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

82 Hatalı Güvenlik Kodu (CVC2/CVV2)
Kart sahibi banka tarafından onay verilmemiştir. Kartın Güvenlik Kodu’nun (CVC2/CVV2 numarası) hatalı olduğunu gösterir. Fraudları azaltıcı bir önlem olarak bu bilginin müşteriye verilmemesi gerekir.Müşterinizden kartını kontrol ederek tekrar denemesini veya yeni bir kart ile işlemine devam etmesini istemeniz gerekmektedir.

91 Issuer or Switch Inoperative
Bankalar arası kredi kartı onay sisteminde veya kart sahibi bankanın onay sisteminde hata oluşmuştur.Müşterinizden bir süre sonra alışverişlerini tekrarlamalarını isteyebilir veya kart numaralarını saklayıp sistem düzeldiğinde manuel onay alabilirsiniz.

96 Sistem hatası
Bankamız sistemlerindeki arıza sebebiyle onay alınamamaktadır.
Müşterinizden bir süre sonra alışverişlerini tekrarlamalarını isteyebilir veya kart numaralarını saklayıp sistem düzeldiğinde manuel onay alabilirsiniz.

99 Sistem hatası
Bankamız sistemlerindeki arıza sebebiyle onay alınamamaktadır.
Müşterinizden bir süre sonra alışverişlerini tekrarlamalarını isteyebilir veya kart numaralarını saklayıp sistem düzeldiğinde manuel onay alabilirsiniz

Bu yazıyla ilgili arananlar:

 Yazının Etiketleri  
    • adem sarı
    • 21 Kasım 2012

    kapiteslim.com üzerinden Insufficent permissions
    hatası alıyoruz acaba arıza tam olarak nerede olabilir

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın